Jednym z podstawowych elementów wyposażenia sypialni jest kołdra i komplet pościeli – trudno o komfortowy sen bez idealnej i ciepłej kołdry oraz stylowej pościeli. Te właśnie te elementy gwarantują wygodę i odpowiednią wentylację. Jaki model sprawdzi się w zimowe miesiące?
Jaką kołdrę na zimę wybrać?
Kołdra zapewnia komfort i ciepło, a pościel jest ważnym elementem dekoracji wnętrza. Warto poświęcić chwilę na dopasowanie do sypialni kompletu idealnego – wybór jest duży, dlatego najlepiej poznać zalety najpopularniejszych produktów. Oto kilka praktycznych informacji o ich różnych rodzajach – jak kołdra z pierza lub puchu.
Na co zwracać uwagę, wybierając kołdrę?
Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretną kołdrę. Trzeba sprawdzić m.in. rozmiar, rodzaj wypełnienia, poszycie oraz klasę cieplną.
Rozmiar kołdry. Nie ma znaczenia, czy będzie to kołdra z pierza czy z puchu, jeśli będzie w nieodpowiednim rozmiarze. Określ pożądaną długość i szerokość – zależy ona m.in. od wielkości łóżka. Ważne też, czy będzie służyła jednej osobie, czy parze. Popularne wymiary kołdry to m.in. 180×200 cm, kołdra 200×200 cm oraz 200×220 cm.
Wypełnienie. Bardzo ważne jest też wypełnienie – często wybierana jest kołdra puchowa, z pierzem itd. Jego rodzaj wpływa na jej właściwości cieplne, ale też inne cechy – niektóre modele mogą uczulać i wywoływać podrażnienia na skórze osób z alergią.
Kołdry puchowe i z pierzem stosowane są od bardzo dawna – kiedyś były standardem, dziś są mniej popularne, ale nadal bardzo dobre. Są uznawane za produkt z wyższej półki, gdyż zapewniają dużo ciepła, a także dobrze odprowadzają wilgoć i pot. Mogą służyć przez cały rok, a ponadto są towarem naturalnym, odpowiednim dla każdego. Popularnym wyborem jest też kołdra z pierza – wypełnienie składa się z ptasich piór oraz puchu. Ma gorsze właściwości termoizolacji i nie jest dobra dla osób z alergiami, ale świetnie sprawdzi się podczas zimy.
Luksusowym towarem są kołdry jedwabne – jedwab jest jedną z najbardziej luksusowych tkanin na świecie. Kołdra ma dobre właściwości termoizolacyjne, pozwala też skórze oddychać, jest przyjemna w dotyku. Nie da tyle ciepła, co modele puchowe i wełniane, ale sprawdzi się przez większość roku, a także w niezbyt mroźną zimę.
Co jeszcze ma znaczenie?
Weź pod uwagę także klasę cieplną – do wyboru są m.in. kołdry całoroczne, letnie, zimowe, lekkie, podwójne itd. Liczy się też trwałość i jakość wykonania, gramatura wypełnienia. Warte rozważenia są też kołdry z wypełnieniem syntetycznym.