Uzdatnianie wody – jest procesem, który ma na celu doprowadzenie zanieczyszczonej wody do takiego stanu, w którym spełni wszystkie wymogi potrzebne do tego, aby mogła stać się bezpieczna w użyciu. W zależności od tego, do czego będziemy potrzebować wody po jej oczyszczeniu dobiera się właściwy proces uzdatniania. Rozróżniamy kilka rodzajów oczyszczania wody:
- odżelazianie- usunięcie nadmiaru żelaza poprzez napowietrzanie.
- demineralizacja- usunięcie nagromadzonych soli.
- filtracja – oddzielenie substancji stałych od gazów i cieczy.
- dezynfekcja- niszczenie drobnoustrojów oraz przetrwalników.
- odwrócona osmoza- odsalanie wody.
- aeracja- naturalne napowietrzanie zbiorników.
Poniżej przedstawimy dwa interesujące sposoby na uzdatnianie wody, które są w pełni naturalne i bezpiecznie. Stosuje się te metody zarówno na skalę przemysłową, jak i na przykład do oczyszczania wody w gospodarstwach domowych czy też basenach. Dostępność urządzeń do tego typu dezynfekcji wody sprawia że bez problemu można użyć ich w razie potrzeby , lub gdy chcemy mieć pewność że nasza woda jest „wolna” od różnych zanieczyszczeń.
Dezynfekcja wody lampami uv
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w procesie uzdatniania wody są lampy uv do dezynfekcji wody właśnie. Jest to obecnie jedna z najbezpieczniejszych oraz najskuteczniejszych metod, która polega na naświetlaniu wody ultrafioletem. W procesie tym nie wykorzystuje się żadnych chemicznych substancji, dzięki temu nie zmienia się smak ani zapach wody. Lampy uv do wody w bezpieczny sposób niszczą wirusy, bakterie oraz wszelkie zanieczyszczenia biologiczne, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Gdy woda przepływa przez lampę która wytwarza promienie uv zachodzi reakcja fotochemiczna przed którą mikroorganizmy nie mogą się bronić w żaden sposób. DNA zostaje zniszczone i nie ma możliwości dalszego namnażania się bakterii czy wirusów. Oczywiście należy pamiętać, iż nie każdy rodzaj wody będzie można oczyszczać za pomocą lamp uv. Należy zwrócić uwagę że bardzo zamulona woda z dużą ilością piasku może nawet uszkodzić sprzęt, więc zawsze należy zakładać odpowiedni filtr. Warto poszukać informacji lub zasięgnąć opinii fachowców przed zainwestowaniem w takie urządzenie, aby dobrać najlepszy model który spełni nasze oczekiwania.
Dezynfekcja wody poprzez ozonowanie
Kolejną metodą wykorzystywaną często i chętnie w oczyszczaniu wody jest jej ozonowanie. Ozonowanie wody ma za zadanie zniszczenie wszelkich bakterii, wirusów i drobnoustrojów które się w niej znajdują. Jak sama nazwa wskazuje w procesie tym wykorzystuje się ozon, który łączy się z wodą i wyniku tego zachodzi proces dezynfekcji. Jako wadę można uznać fakt, iż podczas ozonowania cząsteczki ozonu ulegają rozpadowi tworząc tlen cząsteczkowy, który nie ma właściwości oczyszczających. Dlatego ozon nie może całkowicie zastąpić chlorowania wody, ale może zdecydowanie zmniejszyć jego użycie, a dodatkowo zabieg ten z pewnością poprawi smak wody, oraz przejrzystość w efekcie końcowym jej uzdatniania. Istotną informacją jest, że ozonować możemy nie tylko wodę ale i ścieki. Ozonowanie ścieków ma zadanie przede wszystkim usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia, które mogą przedostać się do środowiska. Metoda w której wykorzystuje się ozon sprawia również, że zostają wyeliminowane ze ścieków wszelkie nieprzyjemne zapachy.