Kiedy słyszymy „odzież robocza” w pierwszej kolejności pomyślimy o butach. Tak się stało, że to o butach mówiono w ostatnich latach najwięcej i behapowcy największy nacisk kładli na obuwie robocze. Niekiedy muszą być specjalistyczne, w większości firm muszą być z metalowym noskiem, a bezwzględnie dla wszystkich muszą być wygodne i komfortowe. Kolejnym elementem garderoby roboczej i ochronnej, który przyjdzie nam na myśl będzie kask. To zrozumiałe – na budowach, w kopalniach, w stoczniach, w magazynach ochrona głowy jest konieczna. W dalszej kolejności pomyślimy o rękawicach – trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę bez nich. Ręce chronią i laboranci, i pracownicy wykonujący swe obowiązki w przemyśle ciężkim. Potem pomyślimy o kurtce, bluzie lub koszuli, a na samym końcu, zupełnie niesłusznie, o spodniach roboczych.
Spodnie robocze i kurtki robocze powinny być wybierane z taką samą uwagą, co pozostałe części stroju roboczego. Kurtka robocza ocieplana osłania tułów i kończyny górne, spodnie – kończyny dolne. W zależności od rodzaju zagrożeń (niska temperatura, kontakt z płynami tj. oleje, smary) występujących na danym stanowisku, należy wybrać odpowiedni model ubrania (ocieplone, wykonane z wysokiej jakości materiałów przepuszczających powietrze i gwarantujących ochronę np. przed czynnikami chemicznymi). Nie jest to trudne – na szczęście producenci odzieży bhp pod tym względem nie zawiedli i wybór w sklepach np. w NoRma jest naprawdę ogromny – można dostać zupełnie zwyczajną kurtkę i spodnie, a można dostać komplet ubrań umożliwiający wykonywanie obowiązków w naprawdę trudnych warunkach. Dodatkowo producenci zadbali o to, by oprócz bezpieczeństwa i komfortu, ubrania robocze posiadały ciekawy design – dzisiejszy pracownik nie kojarzy się już z zabrudzonym i gdzieniegdzie poprzecieranym strojem. Dzisiejszy pracownik nosi odzież, która świetnie wyglada i nie traci swoich kolorów i fasonów nawet po wielokrotnym praniu.
Choć odzież robocza ma długa historię, choć w ubiegłych wiekach i stuleciach pracownicy fizyczni stosowali odzież osłaniającą (pracownicy w stoczniach nosili czapki dokerki, amerykańscy poszukiwacze złota nosili spodnie jeansowe), we współczesnych czasach odzież robocza dość długo była traktowana jako zło konieczne. Dzięki szkoleniom zwiększającym świadomość pracodawców i pracowników na temat bezpieczeństwa podczas pracy, dzięki sklepom oferującym wiele modeli ubrań roboczych i ochronnych, sytuacja uległa zmianie. Bezpiecznie, komfortowo, modnie – tak od stóp do słów prezentuje się współczesny pracownik.