Kremacja czy tradycyjny pogrzeb

Podczas kremacji początkowych proces wygląda identycznie jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Ciało przygotowane jest do pochówku, rodzina oraz bliscy mogą dokonać ostatniego pożegnania w zakładzie pogrzebowym. Możemy również uczestniczyć w spopieleniu zwłok. Jeżeli interesuje Cię ten temat i zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega kremacja oraz ile kosztuje, przeczytaj ten krótki, praktyczny poradnik na temat kremacji.

Czym zajmują się firmy pogrzebowe podczas, gdy zdecydujesz się na kremację?

Odbiór i transport zwłok osoby zmarłej jest realizowany w miejscu przez Ciebie wskazanym a ciało jest transportowane do zakładu pogrzebowego, następnie zaś do krematorium. Kolejnym etapem jest przygotowanie ciała do kremacji. Osoba zmarła może być ubrana w ubranie wybrane przez rodzinę i najbliższych lub być owinięta w całun. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na wybór trumny, ponieważ podczas kremacji pozwala się jedynie na wykorzystanie trumny z następujących surowców:

  • drewna
  • wikliny
  • tektury

Pamiętaj, że do trumny nie wolno wkładać żadnych przedmiotów z tworzyw sztucznych, płynów ani też żadnych elementów metalowych. Jeżeli osoba zmarła miała rozrusznik serca, wówczas konieczne będzie jego usunięcie w zakładzie pogrzebowym.
Firmy pogrzebowe (np.EPITAFIUM KRAKÓW) pomogą Ci również jeśli chodzi o kompletowanie dokumentów. Przede wszystkim będziesz musiał napisać zgodę na kremację i dostarczyć skrócony odpis aktu zgonu.

Ile kosztuje kremacja?

Cena kremacji waha się w granicach około 800 zł. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy rodzina będzie uczestniczyła w kremacji, jaki rodzaj trumny został wybrany oraz czy bliscy decydują się na całun czy normalny ubiór. Koszty kremacji są znacznie tańsze niż tradycyjny pogrzeb. Z powodzeniem można się zmieścić w kwocie około 1200 – 1500 zł. W przypadku urny nie potrzeba również tak wiele miejsca na cmentarzu jak wtedy, gdy zmarły ma być pochowany w trumnie.

Ważne informacje odnośnie kremacji:

Rodzina może być obecna podczas kremacji jeśli wyrazi taką zgodę. Bliscy zmarłego znajdują się wówczas za szybą skąd mogą obserwować cały proces. Spopielenie zwłok to około jedna godzina, natomiast przygotowanie do kremacji to mniej więcej 3 godziny czasu. Po spopieleniu i wystudzeniu popiołu prochy umieszcza się w urnie. Nie wolno ich rozsypywać ani też trzymać w domu. Na koniec krematorium wystawia zaświadczenie, które należy dostarczyć na miejsce pochówku zmarłego. Pamiętaj też, że możesz uzyskać zasiłek pogrzebowy, który jest dostępny dla osób ubezpieczonych. Może on pokryć w całości lub w części koszty kremacji i pochówku.