Co za dużo, to niezdrowo

RitaE / Pixabay

Witamina b5 występuje w dosyć obszernej grupie produktów. Jej źródłem są zarówno owoce, nabiał, część warzyw jak i mięso drobiowe. Jeżeli nasza dieta uwzględnia wiele produktów z wyżej wymienionych grup, to z pewnością nie grozi nam niedobór.

 

Natomiast witamina b5 nadmiar może mieć równie nieciekawe skutki. Hiperwitaminoza, czyli tzw. przedawkowanie witamin, wiąże się z konkretnymi dolegliwościami. Najczęstszym objawem przedawkowania witaminy b5 są dokuczliwe biegunki. Należą one jednak do rzadkości, ponieważ witamina b5 z łatwością rozpuszcza się w wodzie i jest wydalana przez organizm. Jedynie skrajne przypadki, w których organizm nie radzi sobie z wydaleniem nadmiaru, przynoszą nieprzyjemne skutki w postaci rozwolnienia, a nawet omdleń.

Wszechmocna witamina b5

Jeżeli natomiast zatroszczymy się o to, by nasza dieta była zbilansowana i bogata w niezbędną ilość witaminy b5, to z pewnością zredukujemy uczucie zmęczenia, poprawimy pracę mózgu oraz usprawnimy procesy metabolizmu. Warto również wspomnieć, że witamina b5 znalazła ogromne zastosowanie w produkcji wszelkiej maści kosmetyków odpowiedzialnych za nieskazitelny wygląd skóry oraz zdrowie włosów. Właściwości oraz możliwości tej witaminy są niezwykle wszechstronne, a jej walory docenia się nie tylko w kuchni, ale również w innych branżach. Włosy pod wpływem witaminy b5 nabierają blasku, paznokcie są wzmocnione, a ciało skąpane w promieniach słonecznych opala się „bezproblemowo”, ponieważ zawartość witaminy b5 w balsamie zwiększa ilość produkowanej melaniny i tym samym niweluje reakcje skóry na silne promienie.